Kuchnia w stylu rustykalnym – Styl rustykalny we wnętrzach
Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
Sielski, naturalny styl rustykalny to odpowiedź na potrzebę ciepła, poczucia bezpieczeństwa i przytulności. Z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym klimaty retro, naturalne materiały i nieformalne rozwiązania. Jak stworzyć kuchnię w stylu rustykalnym wzorowaną na tej dawnej, wiejskiej, kojarzącej się z dzieciństwem i smakiem potraw przygotowywanych przez nasze babcie?
Jakie meble kuchenne wybrać do pomieszczenia rustykalnego?
Zabudowa kuchenna w stylu rustykalnym powinna być prosta, ale ozdobiona frezami, dekorami, fantazyjnymi listwami czy motywami roślinnymi na frontach. Szafki nie muszą być zamknięte, doskonale sprawdzą się przeszklenia, także witrażowe. Najpiękniej klimat ten podkreślają drewniane meble, postarzane za pomocą przecierki, patyny czy decoupage.
Kolory zabudowy kuchennej, które najbardziej pasują do stylu rustykalnego, to złamana biel, rozbielony błękit czy pistacja, ale także wszelkie odcienie drewna. Ciekawym rozwiązaniem, jeszcze niezbyt często stosowanym w naszym kraju, jest ceglany murek, w który wstawia się jedynie drzwiczki szafek. Prezentuje się to naprawdę niecodziennie i stylowo.
Sprzęty i dodatki do kuchni rustykalnej
W takim pomieszczeniu sprawdzą się retro sprzęty: białe lub czarne. Mają one dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, swoim wyglądem i formą bardzo przypominają te przeniesione wprost z wiejskiej kuchni, jednakże posiadają funkcjonalności sprzętów nowoczesnych. Są także energooszczędne. Jeżeli klient woli rozwiązania kontrastowe, można także wprowadzić do takiej kuchni sprzęty nowoczesne. Rustykalne blaty to zazwyczaj naturalny kamień lub tworzywo, które go imituje. Podobnie jest z podłogą. Alternatywą może być również drewno, które jeszcze bardziej ociepla pomieszczenie. Na podłodze powinno być bardzo dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Charakterystyczną cechą okładziny pomiędzy szafkami a blatem są także roślinne lub ludowe dekory.
Pożądane dodatki w takiej kuchni to lniane tkaniny, takie jak ściereczki czy perkalowe zasłonki, wiklinowe koszyki, ozdobna wyeksponowana ceramika, gliniane naczynia, kwiaty i zioła. Wszystkie te stylizowane na stare detale można kupić w sklepie, jednakże jeszcze lepiej, jeżeli w takiej kuchni znajdą się przedmioty z prawdziwą duszą, na przykład wygrzebane na strychu, odziedziczone po babci czy wyszukane na targu staroci.
Ten styl kuchni nie narzuca ograniczeń, jeżeli chodzi o ilość dodatków, nawet jeżeli wywieszone na ścianie ozdobne talerze czy też wiszące warkocze czosnku w miejskiej kuchni nieco ocierają się o kicz. Końcowy efekt ma być właśnie taki, by od razu przywodzić skojarzenia z wsią i tym, co najpiękniejsze w dawnych kuchniach, które służyły do przygotowywania posiłków, a nie tylko podziwiania. Z pewnością ten styl przypadnie do gustu osobom, które lubią spędzać czas na rodzinnym przyrządzaniu posiłków, zaś każdy gość chętnie wypije kawę w tak urządzonej kuchni, umożliwiającej relaks i wyciszenie.