Kuchnia bez okna – aranżacje, inspiracje, jak ją urządzić?
Jak zaaranżować kuchnię bez okna?
Ślepa kuchnia zdarza się nie tylko w starym budownictwie. Okazuje się, że nawet w nowych blokach powstają takie rozwiązania, szczególnie w małych mieszkaniach, przeznaczonych dla singli, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Taka kuchnia wcale nie musi być ciemna i ponura. Warto jednak już na etapie aranżacji i remontu pomieszczenia pomyśleć o pewnych rozwiązaniach, które poprawią jej wygląd i funkcjonalność. O czym trzeba więc pamiętać?
Wentylacja – ochrona mebli i wymiana powietrza
Wentylacja w kuchni ma kluczowe znaczenie, tym bardziej, jeżeli nie ma w niej okna. Wtedy w obrębie pomieszczenia musi znajdować się przewód wentylacyjny zakończony kratką. Jego drożność jest szczególnie ważna, jeżeli w kuchni używa się gazu i dużo gotuje. Jeżeli w pobliżu nie ma okna, które da się uchylić podczas gotowania, konieczny jest także okap, na przykład w postaci pochłaniacza. Jeżeli w ślepej kuchni mają znajdować się drzwi, to również muszą być wyposażone w podcięcie lub tulejki umożliwiające wymianę powietrza.
Oświetlenie
Na pewno jedno górne oświetlenie w kuchni bez okna to za mało. Należy zaplanować więc także oświetlenie punktowe, na przykład pod szafkami, czy też rozproszone światło w postaci paska ledowego, który można zamontować na szafkach górnych.
Kolory
Kuchnia bez okna będzie z założenia ciemniejsza niż ta, która to ono posiada, nawet jeżeli naturalne źródło światła będzie się mieściło na przykład naprzeciw niej. By dodać takiej kuchni przestrzeni i sprawić, że nie będzie ponura, najlepiej postawić na kolory jasne, takie jak biel, szarość czy odcień sosny. Dobrze sprawdzą się meble lakierowane, błyszczące, ponieważ będą doskonale odbijać każde wpadające do kuchni światło.
Dodatki
By sprawić, że kuchnia nie będzie wyglądać na smutną, warto wprowadzić lekkie, szklane dodatki, na przykład wazony lub ozdoby. Można postawić także na pastele. Obecnie w sklepach można kupić nawet pastelowe, piękne i dodające wnętrzu smaku sprzęty drobnego AGD, takie jak czajnik, toster czy ekspres do kawy.
Jak jeszcze można poprawić estetykę i funkcjonalność w kuchni bez okna?
Coraz więcej osób decyduje się otworzyć takie ciemne pomieszczenie na salon. To dobre rozwiązanie, szczególnie jeżeli pokój dzienny jest wnętrzem jasnym, pełnym okien. Jedyne, co trzeba zrobić, by całość prezentowała się dobrze, to zadbać o to, by stylistycznie i kolorystycznie oba pomieszczenia dobrze do siebie pasowały. Wtedy niestety trzeba będzie zrezygnować z zalet, jakie niewątpliwie posiada kuchnia zamknięta, ale także można zyskać znacznie więcej – jasną, otwartą przestrzeń oraz możliwość kontaktu z domownikami i gośćmi, którzy spędzają czas w salonie.
Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie modne i funkcjonalne, więc jeżeli uznamy, że żadne inne zabiegi mające na celu rozjaśnienie ślepej kuchni nie przyniosły zadowalających rezultatów, nie pozostaje nic innego, jak połączyć ją z salonem i cieszyć się prawdziwą przestrzenią i pracą bez konieczności ciągłego używania światła sztucznego.