Jaki układ mebli kuchennych wybrać? na co zwrócić uwagę ?
Jak wybrać idealny układ mebli kuchennych?
Kiedy rozpoczynamy planowanie aranżacji kuchni, zwykle zastanawiamy się nad stylistyką mebli, kolorami czy też pewnymi względami użytkowymi, jak pakowność szafek. Trzeba jednak podjąć jeszcze jedną ważną decyzję, a mianowicie wybrać układ mebli kuchennych spośród kilku możliwych opcji. Od czego zależy układ mebli kuchennych? Między innymi od dostępnej powierzchni, ale także osobistych preferencji estetycznych i zapotrzebowania na konkretną ilość mebli kuchennych. Jakie możliwości mamy do wyboru?
Kuchnia jednorzędowa
Jest to typ kuchni, w której szafki znajdują się na jednej ścianie. Zwykle jest to zabudowa zarówno górna, jak i dolna. W tym jednym ciągu muszą się znaleźć wszystkie niezbędne strefy, łącznie z blatem roboczym, co jest niezwykle trudne do zrealizowania, jeżeli kuchnia jest mała. Jeśli ściana jest długa, można taką kuchnię urządzić bez problemów w jednym rzędzie, jednakże jej minusem będzie konieczność pokonywania sporej odległości pomiędzy jedną a drugą strefą kuchenną. Kuchnia jednostronna najlepiej się sprawdzi w przypadku pomieszczeń kuchennych otwartych na salon. Często jest także wybierana ze względu na nieduży metraż kuchni, w której na jednej stronie muszą zostać usytuowane meble, zaś pod drugą ścianą na przykład stanąć stolik do spożywania posiłków.
Kuchnia dwurzędowa
Ten prosty układ jest zdecydowanie praktyczniejszy niż ten pierwszy ze względu na to, że umożliwia takie rozmieszczenie poszczególnych stref, że komunikacja między nimi jest bezproblemowa i szybka. Układ dwurzędowy sprawdzi się w większych kuchniach, w których potrzeba sporo miejsca do przechowywania. Jest wybierany na przykład przez rodziny z dziećmi.
Kształt litery L
To bardzo popularny układ kuchni, zapewniający sporą ilość szafek kuchennych i możliwość zabudowy sprzętów, takich jak piekarnik, mikrofala czy też pralka i zmywarka. Kłopotem będzie tutaj na pewno konieczność pokonywania długich odcinków między poszczególnymi strefami. W przeciwieństwie do kuchni jednorzędowej, ta w kształcie litery L pozwala jednak na wygospodarowanie większej ilości blatu roboczego, a także umiejscowienie zlewu na przeciwko okna.
Kuchnia w kształcie U
Ten układ ma dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, gwarantuje bliskość poszczególnych stref kuchennych, co jest niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu kuchni. Ponadto umożliwia bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni, dzięki czemu żaden centymetr kuchni się nie zmarnuje. Ten kształt jest polecany raczej do kuchni szerokich.
Kuchnia w kształcie litery G
To propozycja z największą ilością szafek kuchennych, a więc na przykład dla dużej rodziny, ale także dla osób, które dysponują dużą kwadratową kuchnią. Będzie wygodna, ponieważ wszystkie strefy są praktycznie na wyciągnięcie ręki. W takiej zabudowie można także zaplanować miejsce do spożywania śniadań czy kolacji na hokerach, jednakże duży stół jadalniany musi stanąć już w innym miejscu.
Kuchnia jednostronna z wyspą
Doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, gdzie kuchnia jest połączona z salonem. Wyspa zapewnia dodatkowe miejsce nie tylko do przygotowywania posiłków, ale również do przechowywania sztućców, naczyń czy sprzętów i poprawia jakość komunikacji w pomieszczeniu. Całość aranżacji prezentuje się niezwykle elegancko i nowocześnie.