Kuchnia w stylu wiejskim – aranżacje, pomysły i inspiracje
Kuchnia rustykalna – jak stworzyć wnętrze pełne ciepła i tradycji?
Dzieciństwo oraz pobyty na wsi, a także czas spędzany w babcinej kuchni, najczęściej kojarzą nam się z poczuciem bezpieczeństwa, sielską atmosferą i pysznymi daniami przygotowywanymi z sercem. By stworzyć sobie podobne pomieszczenie w domu, przywodzące skojarzenia z miłymi wspomnieniami dawnych lat, wystarczy wykorzystać naturalne materiały, wprowadzić tekstylia, wiklinowe dodatki i sprzęty stylizowane na dawne.
Meble kuchenne we wnętrzu rustykalnym
Najlepiej, jeżeli będą drewniane lub przypominające drewniane. Mogą mieć naturalny kolor lub być bielone i specjalnie postarzane. Styl rustykalny czerpie chętnie z wnętrz angielskich czy prowansalskich. Jasne meble drewniane dodadzą wnętrzu przestrzeni i przytulności. Wspaniałym pomysłem jest wkomponowanie w kuchnię starego odnowionego kredensu czy też witryny. Jeżeli nie uda nam się zdobyć mebla sprzed 30 czy 40 lat, w sklepie można nieraz spotkać detale stylizowane na lata 60. czy 70. W przepięknych postarzanych witrynach czy regałach można eksponować porcelanę czy ozdoby lub wykorzystać je do przechowywania dodatkowych sprzętów. Do stylu wiejskiego pasują doskonale przeszklenia i ażury w szafkach kuchennych.
Jednym z elementów, które bardzo mocno kojarzy się ze stylem wiejskim, jest duży drewniany stół, przy którym zbiera się do posiłków cała rodzina lub wykorzystuje się go do przygotowywania potraw, czy wypoczynku przy kawie.
Podłoga i ściany w kuchni rustykalnej
Podłoga w wiejskiej kuchni była drewniana, z desek, więc by odwzorować ten styl, wybierzemy drewnianą podłogę lub wodoodporne panele. W wersji budżetowej lub jeżeli bardzo obawiamy się zgubnego działania wody na podłogę, można postawić na drewnopodobne płytki ceramiczne czy nowoczesne linoleum, które czasem ciężko odróżnić od paneli.
Na ścianach mogą się znaleźć drewniane panele czy cegła, a pomiędzy szafkami kuchennymi na przykład kafle ceramiczne. Pośród odcieni farb można wybrać biel, beż, rozbielony morski czy delikatny szary.
Jakie dodatki podkreślą styl kuchni wiejskiej?
Na pewno kuchnia rustykalna nie jest minimalistyczna, można więc sobie pozwolić na sporo wyeksponowanych dodatków, zarówno dekoracji, jak i przedmiotów użytkowych. Kosze z owocami, wiklina, tekstylne zasłony, poduchy na krzesła czy ściereczki będą pięknie zdobiły i podkreślały wiejski charakter pomieszczenia. Do tego klimatu pasują także dodatki gliniane, kamienne czy z miedzi, czyli z wszelkich naturalnych materiałów, które chętnie stosowano do aranżacji wnętrz kuchennych. Jeżeli chodzi o tekstylia, w kuchni wiejskiej najlepiej komponować się będzie len i bawełna. Śmiało w takim pomieszczeniu można zastosować patchwork czy koronkę. To styl idealny dla każdego, kto kocha dodatki w formie obrusów, bieżników czy serwet.
Cała stylizacja kuchni rustykalnej będzie przytulna, ciepła i zachęcająca do spędzania czasu. Nie ma obawy, że przeładujemy ją dodatkami. To nawet jest wskazane. Śmiało można łączyć różne wzory i faktury, ponieważ styl wiejski charakteryzuje się tym, że ciężko jest go przerysować.