6 błędów, których trzeba unikać w aranżacji kuchni
Najczęstsze błędy w aranżacji kuchni i jak ich unikać
Aranżacja kuchni, czyli planowanie i wybór mebli kuchennych, sprzętów, kolorów ścian czy też tworzywa na podłogę, a także wielu innych ważnych detali, to niełatwe zadanie. Przede wszystkim chodzi o to, by wnętrze było zarówno użytkowe, ponieważ taka jest rola kuchni, ale także pięknie wyglądało i odzwierciedlało gusta domowników. Niestety bardzo często przy aranżacji tego pomieszczenia zostaje popełnionych wiele błędów, które utrudniają korzystanie z kuchni czy też cieszenie się jej widokiem. Warto wymienić przynajmniej 6 z nich.
Kuchnia ze sklepu zamiast na wymiar
Kuchnia zakupiona jako komplet gotowych mebli zazwyczaj jest o wiele tańsza niż ta wykonywana na zamówienie i pod dokładny wymiar pomieszczenia. Te meble kuchenne sprzedawane w marketach budowlanych czy sklepach meblowych potrafią być naprawdę bardzo ładne i trwałe, jednakże mają jedną zasadniczą wadę — nie są dopasowane idealnie do wnętrza. Oznacza to, że pomiędzy szafkami a ścianą niekiedy pozostaje niewykorzystana, a nawet nieestetyczna przestrzeń, zaś same zestawy są do konkretnego wnętrza za duże bądź za małe. Nie prezentuje się to dobrze i nie jest praktyczne. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na meble kuchenne na wymiar, ponieważ dzięki temu można dobrze zagospodarować każdy centymetr kuchni, jak również całość będzie się ładnie prezentować.
Za mało miejsca do przechowywania
Zwykle w kuchni mamy tyle przedmiotów i sprzętów, że ich pomieszczenie wymaga zastosowania pewnych trików, na przykład pomysłowej aranżacji szafki narożnej czy też szuflad. Jeżeli nie przewidzimy tego aranżując kuchnię, może się okazać, że miejsca do przechowywania będzie za mało, tym bardziej, że z czasem sprzętów kuchennych przybywa. Istnieje również takie prawdopodobieństwo, kiedy zamiast górnych szafek kuchennych zdecydujemy się na półki. Chociaż jest to rozwiązanie dające zabudowie lekkości, sprawdza się zazwyczaj tylko we wnętrzu minimalistycznym, które posiada naprawdę niewiele elementów wyposażenia kuchni.
Brak pełnej zabudowy górnej
Rezygnacja z górnej zabudowy aż do sufitu ma dwie zasadnicze wady, chociaż niektórym podoba się wizualnie. Po pierwsze odbieramy sobie sporo dodatkowego miejsca do przechowywania przedmiotów i rzadziej używanych sprzętów, a ponadto na górze zbiera się brud i kuchenny tłuszcz, które są nieraz bardzo trudne do usunięcia. Wiele osób, które nie zdecydowały się na zabudowę do samego sufitu, żałuje tego kroku, ponieważ zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem są właśnie szafki kuchenne sięgające samej góry.
Umiejscowienie zlewu względem płyty grzewczej
Nie w każdej kuchni istnieje pole do popisu, pozwalające umieścić zlew w idealnym oddaleniu od płyty gazowej czy indukcyjnej, ale jeśli tylko jest taka możliwość, najlepiej, by między nimi znajdowało się chociaż 40 cm odległości. Po pierwsze, woda ze zlewu nie będzie pryskać na płytę, a po drugie, obok zlewu znajdzie się odrobina miejsca na odstawienie brudnych naczyń. Bez względu na to, ile miejsca mamy w kuchni, zlew i płyta powinny znajdować się na tym samym blacie, tak, aby na przykład gorący garnek z makaronem można było przenosić do odlania jedynie nad blatem, a nie nad podłogą.
Kolor mebli dobierany ze względu na modę
To częsty błąd, powodowany zachwytem nad modnymi meblami z katalogów. Bywa jednak tak, że to, co modne, niekoniecznie podoba się użytkownikom. W kuchni najlepiej zdecydować się na coś ponadczasowego, uniwersalnego, co będzie cieszyło oko przez lata. Jeżeli nie mamy przekonania do jakiegoś trendu, najlepiej za nim nie podążać. Z kolei jeżeli na przykład w modzie są białe meble kuchenne, a nam podobają się czarne czy granatowe, warto iść za własnymi upodobaniami.
Nieodpowiednio zaprojektowane oświetlenie
Jedno górne źródło światła na środku kuchni to zdecydowanie za mało. W tym pomieszczeniu niezbędne jest także oświetlenie punktowe, na przykład nad blatem roboczym, a także lampy nad stołem, przy którym spożywa się posiłki. Dzięki temu w żadnej strefie kuchni nie będzie zbyt ciemno.