Jak urządzić dużą kuchnię z wyspą? – Biała duża kuchnia z jadalnią i salonem
Jak urządzić dużą kuchnię?
Duża przestrzeń stwarza różnorodne możliwości aranżacyjne. Można wybierać spośród najróżniejszych stylów, a także dobrać ciekawe formy i wielkości umeblowania.
Niewątpliwie kuchnia powinna być miejscem urządzonym praktycznie, gdzie mamy dostęp do wszystkich urządzeń AGD. Powinien panować ład i harmonia. Oczywiście bardzo istotna jest także estetyka i wygląd całego pomieszczenia.
Kuchnia powinna być odpowiednio zaaranżowana i charakteryzować się ergonomią, co oznacza odpowiednie rozplanowanie zabudowy.
Dzięki temu, wykonując dane czynności w kuchni, nie tracimy czasu i energii na zbędne działania.
Istotne jest, aby wydzielone były wszystkie strefy użytkowe, takie jak strefa przechowywania, zmywania, robocza oraz jadalna.
Zalety dużej kuchni
Duża przestrzeń wiąże się z różnorodnymi możliwościami aranżacyjnymi. Możemy wybierać spośród wielu stylów oraz rozwiązań. W dużej kuchni można postarać się o większą płytę grzewczą, okap, większą lodówkę oraz stół jadalny z kompletem krzeseł.
Jeżeli kuchnia otwarta jest na salon, warto wyposażyć ją w funkcjonalny barek, który będzie optycznie rozdzielał pomieszczenia.
W przypadku dużej powierzchni możemy również zdecydować się na różnorodne barwy, nawet te bardzo ciemne, które wpływają na optyczne zmniejszenie przestrzeni, co w tym przypadku nie jest problemem.
Na dużej przestrzeni można postarać się również o wyspę kuchenną, która będzie świetnym rozwiązaniem aranżacyjnym oraz funkcjonalnym.
Istotne strefy kuchni, które powinny być wyznaczone
Kuchnia powinna być odpowiednio rozplanowana, aby zapewnić swobodę poruszania się oraz wykonywania poszczególnych czynności.
Warto wyróżnić w niej strefę roboczą, na którą składa się blat roboczy, gdzie przygotowuje się posiłki. Zazwyczaj mieści się on niedaleko zlewozmywaka i kuchenki. Dodatkowe miejsce robocze można uzyskać, decydując się na wyspę kuchenną.
Kolejną strefą jest strefa zmywania, która obejmuje zlewozmywak. W nowoczesnych kuchniach zazwyczaj przybiera on postać jednokomorowego modelu, ponieważ w większości przypadków do zmywania naczyń używa się zmywarki.
Niektóre zlewozmywaki posiadają dodatkowe nakładki, które stanowią przedłużenie blatu, co pozwala uzyskać dodatkową powierzchnię roboczą.
Bardzo istotną strefą jest strefa zapasów, obejmująca lodówkę lub małą spiżarkę w części umeblowania.
Strefa przechowywania dotyczy wszystkich mebli, w których przechowywane są różnorodne przedmioty kuchenne. Im więcej posiadamy szafek, tym ta strefa jest większa.
W przypadku dużych kuchni nie ma problemu z odpowiednim rozmieszczeniem wszystkich wymienionych stref, zazwyczaj mają one sporą powierzchnię.
Punkt centralny kuchni – wyspa kuchenna
Punktem centralnym kuchni może być wyspa, która powinna być odpowiednio umiejscowiona, aby np. rozdzielać strefę kuchenną od dziennej.
Może ona stanowić element funkcjonalny, jak również ozdobny całego wnętrza.
Dzięki centralnemu położeniu wyspy domownicy mają do niej dostęp z każdej strony.
Może przybierać przeróżne kształty: prostokątne, owalne, kwadratowe, jak również bardziej fantazyjne, w zależności od stylizacji kuchni.
Bardzo często wyspa w kuchni zastępuje stół, jeśli posiada duży blat.
W ten sposób uzyskujemy miejsce na domowe posiłki. Osoby pragnące wykorzystać każdą powierzchnię decydują się na wyspę wyposażoną w dodatkowe szuflady oraz szafki.
Wyspa kuchenna może być wyposażona również w zlewozmywak i płytę grzewczą. W takim przypadku muszą być doprowadzone odpowiednie instalacje, które powinny być uwzględnione na etapie projektowania domu.
Wyspa kuchenna często występuje w kuchniach stylizowanych na duże restauracyjne pomieszczenia, gdzie znajdują się duże urządzenia z wysokimi blatami i szafami, oferując dużo miejsca. Wyspa kuchenna jest praktycznym elementem kuchni, ułatwiającym gotowanie w gronie rodziny.
Duża kuchnia – różnorodne możliwości aranżacyjne
W dużej przestrzeni możemy wykorzystać przeróżne style, zależnie od naszych upodobań. W kuchniach nowoczesnych można pokusić się o mocne, intensywne barwy mebli i ścian. Nie musimy się zbytnio przejmować tym, że ciemniejsze kolory optycznie zmniejszają przestrzeń. Można więc bawić się kolorystyką, oczywiście z zachowaniem umiaru i równowagi.
Dla osób kochających mocne akcenty idealne będą meble z kolorowymi frontami na wysoki połysk. Przykładem pięknej aranżacji są meble kuchenne z czerwonymi frontami wykończone czarnym lub grafitowym blatem.
Ciekawą propozycją są również jasne meble zestawione z czarną ścianą. Taka kompozycja jest mocna i wyrazista, a na dużych powierzchniach wygląda bardzo modnie.
W nowoczesnych aranżacjach wykorzystuje się również wzorzyste powierzchnie, które mogą pojawiać się na ścianach lub frontach mebli.
W nowoczesnych kuchniach można również postawić na oryginalne dodatki, które uatrakcyjnią wnętrze. Dzięki sporej powierzchni możemy mieć więcej takich elementów.
W dużych kuchniach bardzo dobrze sprawdza się styl skandynawski, który charakteryzuje się przestronnością i uporządkowaniem, jasnymi barwami oraz prostymi formami mebli.
Kuchnie w stylu skandynawskim prezentują się pięknie, zwłaszcza jeśli każdy szczegół jest odpowiednio przemyślany i dobrany.
Minimalistyczne podejście najlepiej odnajduje się w dużych pomieszczeniach, gdzie wszystko ma swoje miejsce, a równowaga jest zachowana.
Dla zwolenników stylu glamour duża powierzchnia będzie idealna. Wystarczy zdecydować się na meble lakierowane na wysoki połysk, np. w ciemnych kolorach, zestawione z białymi płaszczyznami. Taka kuchnia idealnie prezentuje się w otoczeniu srebrnych i kryształowych dodatków. Efekt jest niezwykle oryginalny i elegancki.
Kąt jadalny w kuchni
W dużych kuchniach nie ma problemu ze stworzeniem strefy jadalnej. Wystarczy wybrać odpowiedni model stołu i krzeseł, dopasowany do całej aranżacji kuchni.
Niewątpliwie duże kuchnie posiadają wiele zalet, zwłaszcza jeśli są odpowiednio rozplanowane i gustownie urządzone.