Jak urządzić małą kuchnię? Mała wąska kuchnia inspiracje
Jak urządzić małą kuchnię?
Mała kuchnia wcale nie oznacza, że mamy ograniczone możliwości aranżacyjne. Możemy urządzić ją również w atrakcyjny i nowoczesny sposób. Istotny jest tutaj odpowiedni dobór umeblowania, dodatków oraz kolorystyki.
Niewątpliwie trzeba zastosować się do pewnych zasad, które zapewnią nam maksymalne i atrakcyjne wykorzystanie powierzchni.

wąska kuchnia
Odpowiednie wyposażenie kuchni
Wyposażenie małych kuchni powinno być właściwie przemyślane i dobrane.
Szafki powinny być przede wszystkim praktyczne. Zazwyczaj meble są tak zaprojektowane, by wykorzystywać całą powierzchnię. Mogą to być propozycje sięgające aż do sufitu. Taka zabudowa pozwoli wykorzystać maksymalnie powierzchnię np. danej ściany.
Aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca kupuje się zazwyczaj sprzęt AGD do zabudowy.
Wolnostojące kuchenki, czy też piekarniki będą zajmowały więcej miejsca. Jeżeli przestrzeń pozwala, można zastosować mini wyspę kuchenną, na której można umieścić np. płytę grzewczą oraz blat do spożywania posiłków. Wyspa może pełnić dodatkową funkcję przechowywania.
W jej strukturze można bowiem umieścić dodatkowe półki i szuflady.
Istotnym elementem w małych kuchniach jest utrzymanie porządku. Wszystkie przedmioty, a więc naczynia, sztućce, produkty spożywcze powinny mieć swoje miejsce. Najlepiej aby nie były one widoczne dla oka. Dlatego ważna jest duża ilość szafek, która pomieści wszystkie te rzeczy.
W małych kuchniach zazwyczaj nie mamy miejsca na możliwości dekoracyjne, dlatego warto wykorzystać wolną ścianę jako ozdobniczy element.
Może być ona pokryta oryginalnymi kafelkami, fototapetą, czy też cegłą.

wąska kuchnia w bloku
Istotny kolor w małych kuchniach
W małych kuchniach zastosowanie znajdują zazwyczaj jasne kolory. Powiększają one optycznie przestrzeń, jest w nich jaśniej i przyjemniej. Bardzo często wykorzystuje się biel w aranżacjach kuchni.
Kolor ten dominuje w meblach, jak również na powierzchniach ścian. Dużą zaletą są meble posiadające połysk. Dzięki takiej powierzchni światło słoneczne odbija się, rozprasza po całej kuchni. W ten sposób uzyskujemy również efekt optycznego powiększenia.
Biel sprzyja harmonii i porządkowi w kuchni.
Oczywiście warto przełamać ją innymi barwami, w zależności od tego jaki chcemy uzyskać efekt. Ładnie prezentuje się ona z pastelowymi barwami np. odcieniem różu, fioletu, zieleni. Bardzo często do białych kuchni dobiera się blaty imitujące drzewo. Biel można przełamać również czarnym, czy grafitowym blatem, będzie to mocny akcent nadający wnętrzu charakteru.
Osoby, które kochają mocne barwy również mogą pokusić się o nowoczesne aranżacje małej kuchni. Ciekawą propozycją będą neonowe barwy. Modne jest zestawienie mebli w różnych kolorach, tak więc możemy wybrać np. białe, czy pastelowe fronty dla górnych szafek, natomiast dół zaakcentować mocnymi kolorami. Energetyczną, ciekawą propozycją jest neonowa zieleń zestawiona z czarnym blatem. Jest to propozycja dość odważna, jednakże zaspokoi potrzeby osób kochających mocne kontrasty i dobrze odnajdzie się w małych przestrzeniach, ponieważ górnej szafki wprowadzają jasne barwy.
Najlepiej, by w tym przypadku ściany były pokryte białą lub pastelowa barwą. Kolor czarny, biel i neonowa zieleń tworzą niepowtarzalny klimat, kuchnia staje się bardzo oryginalna.

wąska kuchnia bez okna
Odpowiednie oświetlenie
Światło ma również duży wpływ na wygląd danego pomieszczenia. W przypadku małych kuchni ma ono istotne znaczenie.
Ciekawym rozwiązaniem są reflektory, które można regulować pod odpowiednim kątem. Istotne są również kinkiety, szczególnie takie w których blask skierowany jest na sufit. Intensywne oświetlenie tej płaszczyzny sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe.
Oświetlenia małej kuchni są zazwyczaj zróżnicowane. Oprócz głównego światła w postaci wiszącej lampy, która jest zamontowana w centrum sufitu, wykorzystuje się również mniejsze lampki w niektórych częściach kuchni. Ciekawym rozwiązaniem są lampy ledowe. Mogą one mieć charakter punktowy, umieszczone są w konkretnych miejscach sufitu, czy też pod meblami. Bardzo często sięga się również po taśmy LED.
Umiejscawia się je w różnych miejscach, podświetla się półki, czy elementy szklane. Ciekawą propozycją są panele i taśmy LED z możliwością zmiany barwy.
Mogą one być umieszczane w górnej części mebli, dając ładne oświetlenie całego blat. Często również umieszczane są pod kuchennymi wyspami, co daje świetny efekt wizualny. Odpowiednie oświetlenie stanowi element praktyczny, jak również pięknie podkreśla walory kuchni.
Małe kuchnie powinny być oświetlone obficie. Ma ono niezwykłe znaczenie dla całej powierzchni, dzięki niemu możemy uzyskać spore optyczne powiększenie.
Styl minimalistyczny kuchni
W małych kuchniach nie warto wprowadzać dużych dominujących elementów, ponieważ mogą one przytłaczać całą przestrzeń. W takich aranżacjach dobrze sprawdza się styl minimalistyczny. Charakteryzuje się on prostymi formami. A więc szafki będą gładkie, bez zbędnych żłobień. Często wybiera się fronty bez uchwytów, w takich modelach prostota jest podkreślona i stanowi atut.
W stylu minimalistycznym dominują również jasne barwy, które idealnie odnajdują się w małych kuchniach.
Elegancja i styl
Nawet najmniejsza kuchnia może być niezwykle elegancka jeżeli zostanie dopracowana w każdym elemencie.
Różnorodne pomysły aranżacyjne mogą być wykorzystane nawet w małych kuchniach.
Warto pobawić się formami i kolorami, by uzyskać wymarzony efekt. Jeżeli zastosujemy w małej kuchni delikatne barwy na np. kolor wrzosowy w jasnej tonacji, zestawiony z odcieniami drewna, efekt będzie bardzo oryginalny. Meble kuchenne mogą być wykonane w różnych kolorach niekoniecznie w jednym.
Jeżeli chce się uzyskać np. efekt Glamour w kuchni, warto dobrać np. kryształową lampę, srebrne elementy wykończeniowe, oryginalną grafikę umieszczono za szkłem, która będzie zdobiła ściany między blatem, a górną sferą szafek. Duże znaczenia mają dodatki.
Jeżeli kuchnia jest naprawdę mała i wąska, można otworzyć ją na jadalnię, czy salon. Takie połączenie stanie się dobrym i praktycznym rozwiązaniem, które zwiększy przestrzeń.