Jak urządzić przytulną kuchnię?
Jak stworzyć przytulną kuchnię pełną ciepła?
Kuchnia będąca sercem domu, zapraszająca do spokojnego wypicia kawy przy stole czy też ploteczek z przyjaciółką przy domowym cieście, to marzenie wielu osób, które stają przed wyzwaniem aranżacji tego pomieszczenia. Okazuje się, że nie tylko klasyczna kuchnia z meblami w kolorze drewna może być przytulna. Chociaż w trendach wciąż pozostają pomieszczenia minimalistyczne i sterylne, na drugim biegunie plasują się modne wnętrza, od których bije ciepłem. W jaki sposób osiągnąć taki efekt?
Jak wybrać meble kuchenne do wnętrza pełnego ciepła?
Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie meble tworzone z bielonego drewna, na których dobrze widoczne jest usłojenie, z ramiakami na frontach. Są one charakterystyczne dla stylu angielskiego czy też prowansalskiego, ale także pewnych odmian stylu skandynawskiego. Dzięki temu nawet jasna kuchnia, która jest obecnie najmodniejsza, będzie przytulna. Nie musi być ona śnieżnobiała, meble mogą mieć także kolor wszelkich odcieni złamanej bieli i ecru oraz brązu. Takie meble kuchenne można połączyć z drewnianym blatem oraz podłogą. Drewno zawsze tworzy wrażenie ciepła i przytulności. Co jeszcze wpłynie na stworzenie w kuchni ciepłej atmosfery? Na pewno szafki w formie witrynek, przez które będzie widać piękną porcelanę i inne dekoracyjne, a zarazem użytkowe przedmioty. Jeżeli kuchnia nie musi być bardzo pakowna, ponieważ domownicy posiadają niewiele sprzętów i naczyń, zamiast szafek wiszących można postawić na drewniane półeczki z ozdobnymi wspornikami. Na nich można będzie wyeksponować dekoracje oraz stylowe przedmioty praktyczne.
Sprzęt oraz inne elementy wyposażenia
Kuchnie w stylu retro, francuskim czy angielskim doskonale komponują się ze stylizowanymi na “stare” sprzętami, takimi jak piekarnik, lodówka czy też okap. To na pewno również wpłynie na wrażenie przytulności. Na jakie kolory zdecydować się na ścianach i co położyć między górnymi i dolnymi szafkami kuchennymi? Jasna, ale niezbyt surowa i zimna kuchnia powstanie, kiedy wybierzemy farby w odcieniach beżu i jasnego brązu. O tych barwach mówi się, że są to następcy szarości, jeżeli chodzi o trendy. Jeżeli więc zdecydujemy się na taką kolorystykę, możemy być pewni, że długo będzie ona modna. Dodająca ciepła okładzina pomiędzy szafkami kuchennymi to na przykład cegła czy też beżowe, matowe płytki. Warto w kuchni, która ma być przytulna, zrezygnować z połysku, czy to na frontach meblowych, czy na innych elementach wyposażenia.
Jak dodać przytulności za pomocą dodatków?
To one będą pełnić najważniejszą rolę, ponieważ za ich pomocą można bardzo mocno wpływać na “nastrój” kuchni. Niech to pomieszczenie przypomina babciną kuchnię, w której czuliśmy się w dzieciństwie swobodnie i bezpiecznie. Śmiało można więc stawiać na tekstylia w formie wiszących ściereczek, firanek czy poduch na krześle. Ponadto na widoku nie może zabraknąć wikliny, drewnianych mis, świec czy też suszonych kwiatów i ziół. Nawet “retro” czosnek zwisający z relingu pomiędzy szafkami będzie tutaj dobrym pomysłem i wcale nie będzie to tworzyć kiczowatego wrażenia. Dozwolone jest wszystko, co sprawia, że mieszkańcy chcą przebywać w kuchni przez wiele godzin dziennie, nie tylko na wykonywaniu obowiązków, ale też na relaksie.