Kuchnia na poddaszu ze skosami – Jak urządzić aranżacje, pomysły, inspiracje
Kuchnia na poddaszu: jak ją funkcjonalnie urządzić?
Kuchnia na poddaszu może być koniecznością, szczególnie w domach wielorodzinnych, kiedy to na górze stworzone jest oddzielne gospodarstwo domowe. Chociaż jej aranżacja wymaga pomysłowego i przemyślanego projektu, efekt końcowy może być w pełni zadowalający. Co prawda stworzenie funkcjonalnej kuchni na poddaszu w pomieszczeniu ze skosami nastręcza znacznie więcej trudności niż zaprojektowanie jej we wnętrzu o standardowych wymiarach, ale także daje pole do popisu wyobraźni.
Co wziąć pod uwagę przy tworzeniu zabudowy kuchennej na poddaszu?
Przede wszystkim jest to wysokość ściany kolankowej, czyli tej znajdującej się pod skosem, a także nachylenie samego skosu. W poddaszach użytkowych ściana kolankowa ma co najmniej 90 cm, ale mogą się zdarzać także takie, które mają jedynie 75 cm. W tej sytuacji nie da się stworzyć pod nią zabudowy, ale można postawić tam na przykład stół z krzesłami. Jeżeli ścianka ma co najmniej 90 cm, już spokojnie da się zaaranżować ją szafkami dolnymi standardowej wysokości oraz stworzyć blat roboczy. Pod takim skosem nie da się jednak umieścić kuchni gazowej czy też indukcyjnej, ponieważ nie będzie możliwości zamontowania nad nią okapu.
Wysokie ściany kolankowe dają już możliwość zamontowania szafek górnych o niestandardowych wymiarach w taki sposób, by dobrze wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Zamiast szafek górnych można zdecydować się jedynie na półki czy też relingi. Szczególnie przy kuchni minimalistycznej lub po prostu dla jednej osoby takie rozwiązanie może się sprawdzić, ponieważ nie ma aż tak dużo sprzętu do przechowywania. To także ciekawy sposób na to, by dodać kuchni charakteru, na przykład stawiając na półkach doniczki z ziołami czy piękne bibeloty.
W jaki sposób można zwiększyć przestrzeń do przyrządzania posiłków oraz przechowywania naczyń czy żywności w przypadku szafek zamontowanych pod skosem? Nieco zwiększając ich głębokość. Tym samym zwiększy się też dostępność całej zabudowy. W kuchni na poddaszu należy także rozważyć wyspę, na której może znajdować się na przykład kuchnia z okapem czy zlew. Dodatkowo wyspa daje miejsce do przechowywania czy też zjedzenia posiłku.
Kuchnia na poddaszu a światło
W zależności od tego, gdzie i jakiej wielkości okna połaciowe znajdują się na poddaszu, trzeba będzie wybrać funkcjonalne doświetlenie sztuczne. Jeżeli nad samą zabudową jest spore okno połaciowe, to być może wystarczy tylko górne światło, by móc korzystać z kuchni wieczorem. O wiele lepiej jednak domownicy będą funkcjonować, jeżeli na szczycie ściany kolankowej, bez względu na to, czy wyżej znajduje się okno, czy nie, zostanie zamontowana listwa LED. Okna połaciowe będą oczywiście wymagały także rolet, które będą chronić pomieszczenie przed nadmiernym ogrzaniem, zaś meble kuchenne przed ekspozycją na promienie UV. Najlepiej sprawdzą się rolety automatyczne montowane od zewnątrz.
W dość ciemnej kuchni należy rozważyć także oczywiście jasne meble i kolory ścian. Jeżeli ściana ze skosem nie jest zagospodarowana, można ją udekorować, na przykład fototapetą czy też ozdobnymi białymi belkami.