Kuchnia otwarta na salon – jak oddzielić strefy gotowania i wypoczynku?
Jak stylowo oddzielić kuchnię od salonu?
Kuchnia niebędąca odrębnym pomieszczeniem, zaś otwarta na pokój dzienny, to rozwiązanie modne od lat oraz niezwykle funkcjonalne. Oczywiście taka aranżacja stawia przed domownikami wiele wyzwań, ponieważ całość, czyli zarówno kuchnia, jak i salon, muszą być ze sobą stylistycznie spójne. Dodatkowo warto dokonać w pewnym sensie symbolicznego, na przykład optycznego oddzielenia stref. W jaki sposób to zrobić?
Dlaczego warto zdecydować się na kuchnię otwartą?
Taka aranżacja sprawdzi się zarówno w dużym, jak i małym wnętrzu. W obu wypadkach sprawia to, że pomieszczenie wygląda znacznie bardziej przestrzennie. Ponadto dziś już nie chcemy chować swoich kuchni za drzwiami. Pragniemy je pokazać gościom, ponieważ nowoczesne wyposażenie współcześnie jest tak samo piękne, jak to w innych pomieszczeniach. Co więcej, gospodyni podczas ostatnich przygotowań do przyjęcia czy rodzinnego obiadu nie chce być odizolowana od gości i reszty domowników. Te wszystkie względy sprawiają, że chętnie stawiamy na otwartą kuchnię.
Wystarczy tylko sprawić, by idealnie komponowała się z salonem, a można zrobić to dzięki ujednoliceniu stylu obu tych pomieszczeń. Niech element oddzielający będzie tylko tym umownym detalem, który wyznacza poszczególne strefy w mieszkaniu. Czego więc można użyć, by ustalić tę granicę?
5 sposobów na oddzielenie kuchni od salonu
Stół jadalniany
Jest to bardzo popularny sposób, by oddzielić kuchnię od salonu i zarazem niezwykle praktyczne rozwiązanie zarówno ze względu na domowników, jak i na gości. Na przykład stół pomiędzy kuchnią a salonem umożliwia łatwe serwowanie potraw. Po obiedzie zaś można szybko przesiąść się na sofę i kawę wypić już w salonie.
Wyspa kuchenna
To rozwiązanie szczególnie do większej kuchni. Można ją wykorzystać do przygotowywania potraw podczas rozmowy z gośćmi, ale także przy wyspie można na co dzień spożywać szybkie śniadania. To również dodatkowe praktyczne miejsce do przechowywania sprzętów kuchennych i żywności.
Mobilny barek
Jest to mniejszy mebel niż wyspa kuchenna, więc sprawdzi się nawet w niewielkiej kuchni. Można go na przykład użyć do serwowania alkoholu czy też przystawek, jeżeli na stole brakuje miejsca. Barek ma tę zaletę, że posiada kółka, dzięki którym jest jeszcze bardziej funkcjonalny. Na co dzień może oddzielić kuchnię od salonu, zaś w czasie imprez służyć jako poręczny mebelek.
Drzwi przesuwane na szynach
Duże drzwi przesuwne, które na co dzień będą otwarte, zaś zamykane tylko wtedy, kiedy chcemy, by kuchnia na chwilę stała się zamknięta, to niezwykle wygodne rozwiązanie. Prezentuje się ono bardzo stylowo. Podczas wizyty gości, czy też w czasie normalnego rodzinnego funkcjonowania w przestrzeni dziennej, wystarczy schować je w kasecie. To pewnego rodzaju kompromis pomiędzy kuchnią otwartą i zamkniętą.
Ażurowy regał
Sprawdzi się zarówno w małej, jak i większej kuchni. Dzięki niemu kuchnia będzie otwarta, ale także nieco osłonięta przed wzrokiem gości. W regale można postawić reprezentatywne ozdoby, czy też piękne sprzęty użytkowe.