Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym? Aranżacja kuchni
Styl industrialny to bezpośrednia inspiracja wzornictwem przemysłowym, czyli wnętrzami danych fabryk czy magazynów. Do domu decydują się go wprowadzić osoby odważne, ceniące indywidualizm, odrobinę awangardy oraz pragnące urządzić wnętrze w sposób niepowtarzalny. Co prawda industrial dopiero nieśmiało wchodzi do polskich domów, jednakże ma już swoich zwolenników. Jakie są jego główne założenia i w jaki sposób zrealizować je w kuchni?
Jak zaaranżować kuchnię industrialną?
Tak naprawdę w stylu tym największą rolę odgrywają dodatki czy też takie detale jak ściany i podłogi. Bazą kuchni industrialnej może być już nieco znudzona zwykła biała zabudowa kuchenna, szczególnie taka z prostymi, niefrezowanymi frontami. Będzie ona doskonałym tłem dla sprzętów, dekoracji i innych elementów rzucających się w oczy. Z drugiej strony można zdecydować się także na czarne czy też imitujące beton meble kuchenne. Są one stylowe i oryginalne. Można je wykonać zarówno z drewna, jak i płyty drewnopochodnej, oraz zastosować różnorodne wykończenia, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli fronty mają mieć strukturę drewna, można na przykład zastosować drewno malowane. Piękny wysoki połysk da nam zaś lakier.

kuchnia industrialna biała

kuchnia industrialna inspiracje
Tworzymy styl pofabryczny
Cały klimat kreują takie detale jak czerwona, odsłonięta po skuciu tynku cegła na ścianie, świadomie pozostawione rury, na przykład od okapu, kable i stylizowane na nieco podniszczone elementy, takie jak krzesła czy stół jadalniany. Na podłodze najlepiej sprawdzi się imitacja betonu, na przykład w postaci gresu lub spieków kwarcowych. Sprzęty wybrane do kuchni industrialnej mogą być zarówno w stylu retro, jak i nowoczesne, stanowiące kontrast dla reszty wyposażenia, na przykład chromowane.
Podkreślające styl industrialny są także metalowe, malowane proszkowo na kolor czarny półeczki, wieszaczki czy relingi. Nogi stołków, hokerów czy stołu jadalnianego także powinny być metalowe. Chodzi o to, by wprowadzić do wnętrza jak najwięcej surowości i swoistego chłodu fabryk. Ten styl być może nie jest przytulny, zaś ma swoisty niepowtarzalny charakter i jest przeznaczony dla indywidualistów. Jeżeli domownikom brakuje nieco swojskości, dobrym rozwiązaniem będzie dodanie na przykład drewnianego blatu. Światło górne powinno mieć postać lampy reflektorowej stylizowanej na pofabryczną. To zazwyczaj jeden z najbardziej przyciągających uwagę dodatków zarówno dekoracyjnych jak i funkcjonalnych. Industrial w kuchennym wydaniu to swoboda, przestrzeń i wolność. Pasują do niego nieco zużyte przedmioty lub po prostu wystylizowane na takie, jak chociażby garnek czy kubek z obitą z zewnątrz emalią.