kuchnia w stylu skandynawskim – Jasne minimalistyczne wnętrza

kuchnia style skandynawski

kuchnia skandynawski styl
Styl skandynawski jest na czasie od wielu sezonów, chociaż nieco ewaluuje i zaczynają się wykształcać jego rozmaite odmiany. Nic nie wskazuje na to, by miał on jednak szybko przeminąć, ponieważ jest niezwykle uniwersalny i estetyczny. Główne cechy stylu skandynawskiego to prostota, funkcjonalność, jasne kolory i naturalne materiały. W jaki sposób przenieść te elementy do kuchni?
Jakie meble kuchenne wybrać, by stworzyć kuchnię skandynawską?
Ze względu na to, że klimat ten kocha naturalne tworzywa, najlepszym wyborem będą drewniane meble. Drewno jest zawsze modne i starzeje się we własnym, niepowtarzalnym stylu. Oczywiście jeżeli istnieją ograniczenia budżetowe, można zdecydować się także na płytę MDF czy wiórową, która przy dobrym wykończeniu w niczym nie ustępuje drewnu. Zabudowa kuchenna w stylu skandynawskim składa się z szafek o prostych, ale także geometrycznie frezowanych frontach. Zazwyczaj dominuje kolor biały lub szary. W odróżnieniu od stylu minimalistycznego, jest tutaj miejsce na szafki z otwartymi pólkami czy witrynki.

kuchnia styl skandynawski aranżacje

kuchni skandynawski styl
Oprócz kwestii dekoracyjnych ogromne znaczenie ma także trwałość i funkcjonalność mebli, czyli możliwość wyodrębniania miejsca na zapasy, długi blat roboczy, wygodne szafki cargo czy głębokie i pojemne szuflady. Styl skandynawski bowiem jest przypisany głównie osobom o niezwykle aktywnym życiu zawodowym i osobistym, które na równie z praktycznością, cenią sobie walory estetyczne. Sprzęty do kuchni skandynawskiej
Z pewnością powinny być dopasowane stylistycznie do mebli. Pasują tutaj zarówno białe detale takie jak piekarnik czy mikrofala do zabudowy, jak i wersje chromowane. Jeżeli jest taka możliwość, część sprzętów, takich jak lodówka czy zmywarka, warto zabudować frontami meblowymi. Dzięki temu uzyska się spójność całości i wrażenie braku chaosu. Kuchnia w stylu skandynawskim zakłada posiadanie tylko takich sprzętów, których się używa. Blat powinien być maksymalnie uwolniony od przedmiotów, by przestrzeń nie była niczym zakłócona. Także dodatki muszą być dobrze przemyślane. Zbędne są wszelkie firany, zasłony czy bibeloty. Jako dekoracja mogą służyć jednie na przykład doniczki z ziołami czy ciekawe oświetlenie górne.
Pozostałe elementy stylizacji?
Oprócz zabudowy meblowej i sprzętu, całość kuchni tworzą także takie detale jak ściany i podłogi. Do stylu skandynawskiego pięknie pasuje na przykład naturalna czy też bielona cegła, wyeksponowana na jednej ze ścian, ale także białe deski przypominające dawną boazerię w nowym stylu. Resztę ścian najlepiej jest pomalować na neutralny biały czy jasnoszary kolor, by jasności we wnętrzu było jak najwięcej. Na podłodze sprawdzi się zarówno trwały kamień naturalny jak i żywica czy wysokiej jakości gres. Chodzi o to, by pięknie ona wyglądała i łatwo było utrzymać ją w czystości. Doskonałą propozycją do dużej kuchni są na przykład modne i pięknie spieki kwarcowe w odcieniu betonu.