Mała kuchnia w bloku inspiracje – aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku
Aranżacja małej kuchni w bloku: funkcjonalne rozwiązania
Mieszkania w blokach, a szczególnie pomieszczenia przeznaczone na kuchnię, niestety mają zwykle bardzo ograniczoną powierzchnię. Z tego względu trzeba przemyśleć aranżację małej kuchni w bloku w taki sposób, by spełniała ona dwa podstawowe warunki. Musi być funkcjonalna, czyli umożliwiać w miarę wygodne przygotowywanie posiłków, jak i przechowywanie żywności oraz niezbędnych sprzętów.
Jak zaplanować funkcjonalną zabudowę kuchenną do małej kuchni w bloku?
Każdy centymetr przestrzeni powinien być wykorzystany do maksimum. W niewielkiej przestrzeni zazwyczaj sprawdzą się nie tylko standardowe szafki, ale także te węższe lub płytsze. Można także zdecydować się na więcej pojemnych szuflad zamiast szafek. Pozwalają one zorganizować sztućce, przyprawy, naczynia do gotowania, warzywa oraz pozwalają na sprawną segregację śmieci. Należy rozważyć, czy zdecydować się na zabudowę kuchenną pod sufit czy też niższą. Z jednej strony zabudowa kuchenna wykorzystująca przestrzeń pod sufitem pozwala zyskać znacznie więcej miejsca na niezbędne rzeczy kuchenne, a z drugiej przytłacza małe pomieszczenie, czyniąc je optycznie mniejszym.
Planując zabudowę kuchenną w małej kuchni w bloku, należy rozważyć, jakie sprzęty są w niej niezbędne i dobrze je rozlokować. Na przykład piekarnik oraz kuchnia mikrofalowa mogą być zabudowane pionowo w słupku. Jeżeli kuchnia jest używana sporadycznie lub jest jednoosobowa, być może nie ma potrzeby wprowadzania do niej zmywarki. Jeżeli jednak domownicy widzą taką konieczność, można zdecydować się na najwęższą zmywarkę i malutki zlew. W małej kuchni sprawdzi się też kuchnia dwupolowa, która pozwala zaoszczędzić miejsce na blat roboczy.
Jak optycznie powiększyć przestrzeń małej kuchni w bloku?
Do małej kuchni w bloku najlepiej sprawdzi się styl minimalistyczny, nowoczesny lub skandynawski. Białe lakierowane meble optycznie powiększą przestrzeń, ponieważ odbijają światło. Najlepiej zdecydować się na jak najmniejszą ilość rzeczy i dodatków wystawionych na blacie czy otwartych półkach. Z tych ostatnich najlepiej w ogóle zrezygnować na rzecz zamkniętych szafek. Chaos pogłębia wrażenie małej przestrzeni. Zarówno ściany, jak i podłoga w małej blokowej kuchni najlepiej będą się prezentować w jasnych kolorach. Nie musi być to biel, ale także ostatnio modny beż, jasna szarość czy pudrowy róż. Ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczenie na jednej ze ścian fototapety przestrzennej, na przykład w formie krajobrazu czy nowoczesnych wzorów geometrycznych. Doskonałym pomysłem do nowoczesnej kuchni są także lustra. Jeżeli światło dzienne niewystarczająco oświetla to pomieszczenie lub kuchnia jest bez okna, trzeba pomyśleć nie tylko o sztucznym oświetleniu górnym, ale także o dodatkowym podszafkowym, które sprawdzi się nie tylko wieczorem. Podświetlenie szafek w środku także jest pożądane. Im więcej światła, tym większe wrażenie przestrzeni.
A może kuchnia otwarta?
W obliczu dysponowania naprawdę małą, nieustawną kuchnią w bloku, wiele osób decyduje się na otwarcie jej na salon. To rozwiązanie praktyczne dla każdego, dla kogo nie do przyjęcia jest mała zamknięta przestrzeń, w której niewygodnie się gotuje. Zalety kuchni otwartej są oczywiste, jednakże z drugiej strony nie każdy jest w stanie zaakceptować jej wady, takie jak hałasy, zapachy czy odgłosy gotowania zakłócające wypoczynek oraz konieczność stałego zachowania idealnego porządku.
Tak czy inaczej, nim zaaranżuje się małą kuchnię w bloku, niezbędny jest funkcjonalny projekt zabudowy kuchennej i reszty elementów, który będzie zadowalał klienta także pod względem estetycznym.