Meble kuchenne w kolorze śliwki
Jak zaaranżować kuchnię w kolorze śliwkowym?
Nurty wnętrzarskie, takie jak minimalizm czy klimat futurystyczny, kilka sezonów temu wzbogaciły się o ciekawy trend, czyli meble kuchenne w kolorze śliwkowym. Zdecydowanie jest to ciekawa odmiana dla bieli i szarości, które są wszechobecne w kuchniach Polaków. W jaki sposób zaaranżować śliwkową kuchnię, by prezentowała się estetycznie i z klasą?
Nie tylko do dużych pomieszczeń
Wydawać by się mogło, że tak ciemne meble kuchenne nadają się tylko do kuchni o sporej powierzchni, ponieważ inne wnętrza mogą przytłaczać. Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko dobrze się zastanowić nad całością kompozycji. Na przykład, jeżeli wybierzemy fronty o wysokim połysku, bardzo dobrze będzie się od nich odbijało światło. Dzięki temu pomieszczenie zyska na optycznej przestrzeni. Do niedużej kuchni w bloku można zastosować także lżejsze wersje stojących szafek kuchennych na nóżkach. Prezentuje się to bardzo lekko, ale ma jedną zasadniczą wadę. Pod spodem zbiera się kurz i brud. Jeżeli czujemy, że śliwka faktycznie przytłoczy wnętrze, dobrym wyborem będzie zastosowanie tylko szafek stojących, zaś zamiast wiszących można umieścić w kuchni półki. Same fronty najlepiej, by posiadały niezbyt wyraziste uchwyty lub były ich zupełnie pozbawione.
Jakie barwy i tworzywa wybrać do kuchni w kolorze śliwki?
Stonowana śliwka nie będzie przyciągała całej uwagi. Można ją z powodzeniem połączyć na przykład z czarnym blatem oraz loftową baterią czy też lampą sufitową. Będzie się to prezentowało niezwykle elegancko i efektownie. Między szafkami dolnymi a górnymi warto położyć materiał, który podkreśli awangardowość takiej kuchni, na przykład czarne błyszczące płytki czy też beton architektoniczny. Z kolei jeżeli chcemy nadać pomieszczeniu z ciemnymi meblami nieco bardziej stonowanego wrażenia, to najlepiej takie szafki umieścić na tle białej ściany i jasnej, drewnianej podłogi czy też gresu. Kuchnia w stylu futurystycznym nie boi się zabawy w łączenie trendów, więc to, co pasuje do danej aranżacji, ustalają jedynie osoby, które dane pomieszczenie urządzają i będą użytkować.
Dodatki, czyli kropka nad i
Styl futurystyczny to nie do końca minimalizm, chociaż może się z nim kojarzyć. Tutaj istnieje miejsce na ozdoby, czy przedmioty użytkowe wystawione na blacie i półkach. Jest tylko jedno zastrzeżenie. Wszystkie te akcesoria, zarówno do użytku, jak i typowo dla dekoracji, muszą być piękne, stylowe i umieszczone w sposób planowy, nie zaś przypadkowy. Warto więc pozostać w tej samej tonacji, w której znajdują się już inne elementy kuchni, nie tylko meble, ale także ściany czy podłogi. Do śliwkowych mebli będą na przykład pasować czarne garnki, drewniane misy, ale i koszyczki, czy urocze skrzynki z ziołami lub też ściereczka w kwiaty, przełamująca dość określoną całość aranżacji. Do fioletu pasuje także szkło oraz metal. To materiały o szlachetnym wyglądzie. Warto natomiast zrezygnować z wszelkich tworzyw sztucznych, jak plastik czy technorattan, ponieważ psują one dopracowany klimat kuchni praktycznie w każdym stylu.