Najważniejsze kwestie, które trzeba przemyśleć przed zamówieniem kuchni
Jakie pytania zadać przed zamówieniem mebli kuchennych na wymiar?
Kiedy zapadła decyzja o remoncie kuchni i o tym, by kupić meble na zamówienie, które będą służyły przez wiele lat, przychodzi czas na zastanowienie się nad kilkoma kluczowymi kwestiami, dotyczącymi nie tylko aspektów wizualnych, ale także praktycznych. Jakie pytania trzeba sobie zadać jeszcze przed spotkaniem z przedstawicielem salonu mebli kuchennych?
Jaki styl najbardziej się nam podoba?
Chociaż każdy ma określony gust, wbrew pozorom może być to pytanie trudne, ponieważ dotyczy ono tego, czy kierować się tym, co obecnie modne, swoimi własnymi preferencjami, a może tym, co będzie w trendach zawsze? W pierwszej kolejności warto pomyśleć, czy bardziej odpowiada nam styl nowoczesny czy tradycyjny. To już pozwoli zawęzić pole do poszukiwań kuchni idealnej. Teraz najlepiej byłoby znaleźć kompromis między tym, co leży w naszym guście, a co jest uniwersalne i szybko się nie znudzi. Idąc tym tropem, trzeba wybrać konkretny klimat, być może posiłkując się zdjęciami aranżacji w sieci czy też czasopismach wnętrzarskich.
Czy to kuchnia dla singla, czy dla rodziny?
A może jedynie dla pary, która w niedalekiej przyszłości planuje dzieci? Od tego będzie zależeć przede wszystkim to, jaki układ kuchni wybierzemy i czy będzie ona pakowna, czy raczej pomieści niewiele rzeczy. Warto wziąć pod uwagę także styl życia. Minimalista nie będzie potrzebował 20 szafek, ponieważ spokojnie jego sprzęty pomieszczą się w 10. Z kolei osoba, która lubi gromadzić rzeczy, będzie potrzebowała jak najlepszego wykorzystania przestrzeni w celu tworzenia wielu schowków.
Czy często gotujemy i spożywamy posiłki w domu?
Od tego niezwykle dużo zależy. Na przykład, jeżeli domownicy gotują dużo i codziennie, to potrzebny będzie zarówno długi i wygodny blat roboczy, jak i płyta grzewcza z czterema palnikami, duża lodówka oraz obowiązkowo zmywarka. Ponadto należy zaplanować meble z wieloma miejscami do przechowywania garnków i patelni. Z kolei, jeżeli w domu gotuje się mało lub prawie wcale, być może wystarczy płyta z dwoma palnikami, kilka szafek umiejscowionych zaledwie po jednej stronie kuchni oraz nie będzie potrzebna zmywarka, czy nawet piekarnik lub okap. To, że w standardowej kuchni znajdują się wszystkie te sprzęty, nie oznacza, że w naszej spersonalizowanej kuchni także muszą one się znajdować. Warto po prostu dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.
Czy w kuchni będzie znajdował się stół do spożywania posiłków?
Zaplanowanie układu kuchni w niektórych przypadkach pozwoli na umieszczenie w niej także stołu. Na przykład można tak zaaranżować kuchnię, że meble będą się znajdować tylko na jednej ze ścian, zaś pod drugą stanie miejsce do celebrowania czasu z rodziną przy posiłkach. Jeżeli z kolei w innej części domu znajduje się wygodne miejsce na jadalnię, spokojnie całą kuchnię można wykorzystać na zaaranżowanie jej meblami i zdecydować się na układ w kształcie litery L czy też dwurzędowy, a nawet w kształcie litery G.