Przechowywanie w kuchni, pomysły zwiększ pojemność szafek
Pojemne meble kuchenne, czyli sposoby na więcej miejsca do przechowywania
Projektując kuchnię, bierzemy pod uwagę między innymi aspekty estetyczne, ale także i praktyczne, czyli między innymi trwałość mebli, łatwość ich czyszczenia, czy też pojemność. Pośród wszystkich pomieszczeń to właśnie kuchnia jest tym, w którym znajduje się najwięcej przedmiotów. Trudno podzielić je na te potrzebne i zbędne, ponieważ zwykle wszystkich ich używamy, chociaż nie z taką samą częstotliwością. Jak więc sprawić, by meble kuchenne stały się pojemniejsze? Warto przy ich projektowaniu wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.
Zabudowa do sufitu
Zabudowa szafkami kuchennymi całej powierzchni nad blatem jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym. Po pierwsze, sprawia, że na szafkach nie gromadzi się kurz i brud, ale chodzi także o to, że w dodatkowych szafkach można pomieścić przedmioty, których używa się rzadziej. Na górze można także urządzić swoistą spiżarnię na zapasy mąki, makaronu czy ryżu. Gdyby zrezygnować z zabudowy do samego sufitu, ta przestrzeń byłaby stracona.
Aranżacja szafek narożnych
W każdej aranżacji kuchennej znajduje się zwykle przynajmniej jedna szafka narożna. Można oczywiście zostawić ją w formie zwykłych półek i trzymać tam rzeczy, które wyjmuje się rzadziej, na przykład dodatkowe miski, patelnie czy też komplet obiadowy na przyjście gości. By jednak o wiele wygodniej korzystało się z takiej szafki, można pomyśleć o zamontowaniu praktycznych dodatków, takich jak karuzela. Dzięki niej będzie można mieć łatwy dostęp do wszystkich znajdujących się w szafce przedmiotów.
Wykorzystanie niewymiarowych przestrzeni
Kuchnia to nie zawsze pomieszczenie, które da się zaaranżować standardowymi meblami kuchennymi. Nieraz zdarza się, że przy ścianie pozostaje kilka centymetrów niewykorzystanego miejsca. Dzięki zamontowaniu tam frontu kuchennego, można to miejsce wykorzystać na przykład jako schowek na miotłę czy deskę do prasowania. Będzie się to prezentować estetycznie i pozwoli schować niezbyt piękne przedmioty codziennego użytku w taki sposób, by nie drażniły oka.
Głębokie szuflady
Szuflady zwykle kojarzą się nam z miejscem na sztućce czy inne podręczne drobiazgi. Warto jednak zdecydować się na kilka głębszych, w których można w pojemnikach trzymać warzywa, takie jak ziemniaki, cebulę lub marchewkę. Inne zastosowanie głębokich szuflad to przechowywanie garnków i tym podobnych detali.
Dodatkowa szafka zamiast piekarnika
Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie piekarnika w słupku, nie zaś pod płytą gazową czy indukcyjną. Dzięki temu nie tylko mamy piekarnik na wysokości oczu, co znacznie zwiększa komfort jego użytkowania, ale także zyskujemy dodatkowe miejsce na szafkę pod płytą grzewczą. Tam można trzymać artykuły niezbędne do gotowania.
Relingi jako dodatkowe miejsce na kubki i nie tylko
Reling pod szafką to nie tylko ozdoba, chociaż obecnie proponowane akcesoria do wieszania kubków prezentują się naprawdę pięknie i stylowo. Można na nich powiesić nie tylko kubeczki, ale także na przykład ściereczkę, nożyczki, szpulkę ze sznurkiem i inne przedmioty. Dzięki temu nie trzeba sięgać po nie do szuflady.